Нововолинське відділення Володимирського районного відділу ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» інформує
Гепатит А — це вірусне захворювання, що вражає печінку. Воно спричинене вірусом, може мати як легкий, так й тяжкий перебіг. Його також називають хворобою Боткіна або хворобою брудних рук.
Серед факторів ризику гепатиту А: погані санітарні умови; відсутність очищеної води; проживання з інфікованою людиною; поїздки в район де реєструються випадки захворювання.
Як заразитись гепатитом А?
Шлях інфікування – фекально-оральний, а саме:
-
вживання забрудненої води або їжі, що можуть містити невидимі для ока частинок фекалій інфікованих людей;
-
недотримання особистої гігієни;
-
у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї.
Які симптоми захворювання?
Інкубаційний період ВГА (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Симптоми ВГА можуть бути як легкими, так і тяжкими.
Найбільш розповсюджені симптоми ВГА:
-
виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
-
підвищення температури тіла;
-
втрата апетиту;
-
діарея;
-
блювота;
-
неприємні відчуття в животі;
-
важкість у правому підребер’ї;
-
потемніння сечі (до кольору пива);
-
жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — зустрічається у 70% дорослих людей.
Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. Наприклад, у інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі. Дуже часто ця хвороба протікає безсимптомно або проявляється лише ознаками ГРВІ. Симптоми значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. Більше того, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.
Важка форма хвороби (гостра печінкова недостатність, хронічне захворювання печінки) і летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб, яким понад 60 років.
Як захиститись від гепатиту А?
-
Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
-
Пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хв. Якщо ви сумніваєтесь у безпеці води з-під крана або з криниці, використовуйте для пиття та приготування їжі лише бутильовану воду.
-
Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням.
Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Вакцинувати дітей можна з 12 місяців. Дітям та дорослим потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 6-12 місяців.
Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
Нововолинське відділення
Володимирського районного відділу
ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»