Профілактика вірусних гепатитів
28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, тому зазвичай липень в сфері охорони здоров’я присвячено промоції профілактики гепатитів, тобто їхньої вчасної діагностики та вакцинації проти них.
Відрізняють 5 основних типів гепатитів: А, В, С, D і Е. Вони усі спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця.
Гепатити А і Е передаються фекально-оральним шляхом, тобто під час вживання інфікованої їжі або води. Сприйнятність до вірусу надзвичайно висока. Ці гепатити мають нетривалий інкубаційний період, мають загальні симптоми, для всіх гепатитів і більш типові прояви. Гепатит А є самообмежувальним захворюванням на відміну від гепатиту В, який може перейти в хронічну форму.
Інфікування гепатитами В, С, D відбувається через пошкоджену шкіру або слизову під час контакту. Для цих типів гепатитів є характерним тривалий інкубаційний період та перехід в хронічну форму з розвитком важких ускладнень (цирозу печінки, печінкової недостатності, раку печінки). Гепатит С в 80 % випадках протікає безсимптомно, тому частіше виявляється через декілька років від початку захворювання.
Вірусний гепатит В передається в результаті контакту з інфікованою кров’ю чи іншими рідинами хворої людини. Тож як ним можна інфікуватися :
- При контакті з біологічними рідинами хворої людини (кров, слина, сім’яна рідина, вагінальні виділення);
- Від матері до дитини під час пологів;
- Статевим шляхом;
- Внаслідок спільного використання речей (зубні щітки, манікюрні інструменти, бритви), що можуть бути інфіковані рідинами, про які вказано раніше;
- При хірургічних та стоматологічних маніпуляціях, переливанні крові;
- При виконанні татуювання, пірсингу та інших косметологічних маніпуляцій, де будуть навіть мінімальні травмування шкіри.
Так як вірус дуже стійкий в навколишньому середовищі, він може “жити” там від 1 тижня до 1 місяця. При цьому вірус зберігатиме свою вірулентність та при потраплянні в організм може призвести до розвитку хвороби, адже інфекційна доза може міститися навіть в мікроскопічній краплі біологічної рідини. Тому навіть перебуваючи на дитячому майданчику, відвідуючи стоматолога, взявши для використання чужу річ, Ви чи Ваша дитина може зустрітися з вірусом.
Розвиток хронічного гепатиту В напряму залежить від віку зараженої людини. А саме: чим менший вік інфікування гепатитом В, тим більша ймовірність розвитку хронічної інфекції, а отже й виникнення важких ускладнень (печінкової недостатності, цирозу печінки, смерті). За статистикою при інфікуванні в перинатальний період (з 22 тижня вагітності і до 7 дня після пологів) і на першому році життя хронічний гепатит виникне в 90% випадків; якщо інфікування відбудеться з 1 року до 5 років, – в 25-50% випадків, а при інфікуванні дітей від 5 років і дорослих – в 5-10% випадків. Саме для того, аби попередити важкі ускладнення й розвиток хронічного гепатиту В і рекомендовано вакцинацію одразу після народження.
Проти гепатитів B та А можна вакцинуватись одночасно. Проведення одночасного щеплення проти гепатитів В та А можливе, якщо вакцинація від гепатиту В не проводилася раніше чи курс вакцинації від гепатиту В не було завершено. Вакцини можна вводити одночасно в різних шприцах (моновакцини) та в різні ділянки або одночасно в одній вакцині внутрішньом’язево. Вакцинація від гепатиту В входить до Національного календаря щеплень та є обов’язковою, а вакцинація від гепатиту А є рекомендованою.
Всі вакцини, що наразі наявні в Україні, є ефективними та безпечними.
На ринку України наявні такі вакцини проти гепатитів:
- Енджерикс В (захищає від гепатиту В).
- Хаврикс-720 та Хаврикс-1440 (захищає від гепатиту А).
- Твінрикс (комбінована вакцина від гепатитів А та В)
Безкоштовною альтернативою вакцин для профілактики гепатиту В, якої не потрібно боятися, а тим більше відмовлятися від неї, є вакцина, яку кожен медзаклад отримує в межах державної закупівлі чи гуманітарної допомоги. Для дітей вона є доступною бюджетним коштом, оскільки входить до Національного календаря щеплень. Вакцинацію від гепатиту В рекомендовано розпочати в перші години після народження дитини, а вакцинацію від гепатиту А – з 1 року. Вакцинуватись проти гепатиту В також можна в складі комбінованованих дитячих вакцин для профілактики дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції та гепатиту В. Вакцини представлені у вигляді моновакцин (Еувакс В) чи дитячих полівакцин для профілактики гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця та гемофільної інфекції (Пентабіо, Пентахіб).
Після введення масової імунізації від гепатиту В захворюваність на гострі форми гепатиту в світі скоротилася в 10 разів.
По Іваничівській, Павлівській, Поромівській, Литовезькій ТГ у 2023 році відзначається ріст захворюваності на вірусні гепатити С у 7 разів у порівнянні з 2022 роком. У 2024р. також спостерігається тенденція до росту захворюваності на вірусні гепатити.
Для якісної та достовірної діагностики вірусних гепатитів необхідно користуватися сучасними методами визначення вірусів. В структурі ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» діє мікробіологічна лабораторія, де проводяться дослідження сироватки крові людей на виявлення вірусних гепатитів В,С та біоматеріалу на вірусний гепатит А. Також обстежитись на вірусні гепатити В,С можна швидкими тестами звернувшись до свого сімейного лікаря.
Будьте уважні до себе і своїх діточок! Профілактика є запорукою здоров’я. Важливо дотримуватися правил гігієни: використовувати тільки власні речі, засоби захисту, слідкувати за інструментами, що використовують майстри манікюру, пірсингу чи татуювання, слідкувати за використанням одноразових медичних голок. Гепатити виліковні, проте деякі їх види занадто агресивні та призводять до тяжкого перебігу та смерті.
Дотримуйтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – звертайтесь до лікаря.
Лікар епідеміолог
Нововолинського відділення
Володимирського районного відділу
ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» Марія АРСЕНІК